Kalėdos vokiškai


Tuo metu, kai mes Lietuvoje, susirinkus visai šeimai, sėdam prie Kūčioms nukrauto stalo, ragaujam nesuskaičiuojamų silkių, grybų, žuvies patiekalų, kai geriam kisielių ir valgom kūčiukus bei laukiam ateinant Kalėdų senio, vokiečiai puošia eglutę, tvarko namus ir vakare verda pieniškas Vienos dešreles, dedasi bulvių salotas. Kiekviena šeimininkė turi savo salotų receptą, o jei tokio neturi, parduotuvių lentynos lūžta nuo pasiūlos. Dešrelėms pašildyti daug laiko taip pat nereikia.


Pas vokiečius pagrindinė šeimos šventė yra Kalėdos. Dažnai šeima, susirinkusi Kūčių vakarą ne sėdi prie stalo, bet susibūrusi virtuvėje ruošiasi šventiniams Kalėdiniams pietums. Vienas marinuoja žąsį (tai pats populiariausias maistas), kitas pjausto raudonuosius kopūstus, trečias ruošia salotas ar verda bulves, kad vėliau iš jų sulipdytų bulvinius kukulius, skoniu primenančius mūsų cepelinų tešlą. Kūčios jiems – tai pasiruošimas Kalėdoms, didžiai metų šventei. Po visų paruošiamųjų darbų tikintieji eina į naktines mišias bažnyčioje. Įdomu ir tai, kad nors namai visą Advento laikotarpį žiba lemputėmis, žvakutėmis ir įvairiais papuošimais, eglę vokiečiai dažniausiai puošia išskirtinai Kalėdų išvakarėse ir laiko ją iki Trijų karalių. Taigi galima sakyti, kad Švento vakaro (vokiškai Kūčios vadinamos Heilige Abend – šventas vakaras) pagrindinis akcentas – eglės įžiebimas.


Ant vokiško Kalėdų stalo visada yra vietos ir saldėsiams – imbieriniams sausainukams ar meduoliams, pyragui su džiovintais vaisiais, marcipaniniams saldainiams, riešutams. Tradicinis vokiškas karštas vynas dažniau geriamas Kalėdinėse mugėse, nei prie Kalėdų stalo, nors šiemet gruodį, temperatūrai nekrentant žemiau 10 laipsnių, mugėse tapo populiaresnis alus nei karštas vynas, šildantis pirštus ir širdis.


Kalėdų senelis pas vaikus Vokietijoje ateina dukart. Pirmą kartą, gruodžio 6 dieną ateina Nikolausas ir į batus naktį vaikams įdeda smulkių dovanėlių, saldumynų. O tikrasis Kalėdų senis ateina Kalėdų naktį. Taigi prie Kalėdų stalo šeima sėda jau išsivynioję dovanas. Vieni jas perka po 10 eurų, kiti išleidžia ir iki 30. Tačiau Berlyne vis tik labiau vertinamas kūrybiškumas, nei dovanos kaina.


Berlynas turbūt geriausia vieta, jei esat per šventes vienas, nes jame niekuomet nesijausite vienišas. Net ir Kūčių vakarą rasite pačių įvairiausių renginių, filmų peržiūrų, koncertų, daugelis restoranų ir barų dirbs kaip dirbę, iki vėlumos veiks didžiausi Kalėdų turgūs, o vakare vyks daugelis religinės muzikos koncertų. Tiems, kas nedrįsta užeiti į bažnyčią, mišios vyks netikėčiausiose vietose, pavyzdžiui centrinėje traukinių stotyje, kur koncertuos net keli chorai. Kalėdų dieną renginių bus mažiau, bet vakare miestas suūž kaip sujudintas avilys. Nes net ir po šeimyninės vakarienės visi pasipils į gatves, barus, naktinius klubus. Miesto transportas važinės visą naktį ir naktinėtojai neturės problemų parvykti namo tik tada, kai jėgos apleis.


Bet Kalėdų turgūs, džiuginę visą Advento laikotarpį, užvers duris ir pradės nurinkinėti dekoracijas. Berlynas pradės ruoštis naujiesiems, kai į miestą plūstels pramogaujančių turistų banga. Nes Berlynas iki šiol išlieka vienas populiariausių traukos centrų Naujųjų sutikimui. Visų pirma, čia, prie Branderburgo vartų, vyksta didžiausias Europoje vakarėlis po atviru dangumi. Dviejų kilometrų ilgio gatvė nustatyta kioskais su alumi, vynu, dešromis, kepsniais, kokteiliais, su įjungtomis karuselėmis, cukraus vatos prekystaliais ir didžiuliu apžvalgos ratu, su gausybe ekranų ir garso kolonėlių, kad muzika skambėtų visur, ir su didžiule scena prie pačių Branderburgo vartų, kurioje naujametę naktį pasirodo žymios grupės ir didžėjai. Tiems, kas nenori šalti lauke dėl vienų efektingiausių Europoje fejerverkų, mieste vyksta dar apie du tūkstančius įvairių vakarėlių, neskaičiuojant tų, kurie tiesiog vyksta gatvėse.



Nevažiuokite Naujiesiems į Berlyną


Daugybė kelionių patarėjų, daugybė portalų ir įvairiausių žurnalų Naujųjų sutikimui Europoje rekomenduoja Berlyną. Daugelis sako, kad tik čia vyksta tikrieji vakarėliai, tik čia klajoja džiaugsmo fėjos ir tik čia sutikti naujieji suteiks pridėtinės vertės jūsų asmenybei. Netikėkite tuo, ką girdite. Taip, jei norite susigadinti visą Berlyno įspūdį, važiuokit čia per naujus ir leiskite miniai jus nešioti bet kuria kryptimi. Vienintelį, ką turėsite po tokio šventimo – tai nuotraukų su vargiai išspausta šypsena feisbukui ir pavydiems kolegoms. Ir neplanuotai ištuštėjusią sąskaitą. Nes susirasti įperkamą nakvynę tomis dienomis – misija neįmanoma. Ir kelionės, kaip žinia, per naujuosius kainuoja nepigiai.


Na gerai, visi žinome, kad Berlyne prie Branderburgo vartų vyksta didžiausias Europoje naujametinis vakarėlis po atviru dangumi. Bet ar tikrai norite stumdytis tarp to milijono žmonių ir šalti nuo kokių septynių vakaro? Nes jei ateisite vėliau, jūsų tiesiog nebeįleis dėl viršyto žmonių skaičiaus – vokiečiai labai paiso, kad nebūtų grumtynių. Po Paryžiaus įvykių bus smarkiai sustiprintas saugumas, tai grumdysitės ne vien su įkaušusiais turistais, bet ir su policininkais. Taigi, atsakykite sau, ar tikrai norit klausytis jums visai nežinomų vokiškų grupių ir DJ, o desertui gauti penkis senus hitus? Klausiu toliau: ar tikrai norite sušalus pirkti brangų karštą vyną, o išalkus - keptas dešreles su bandele ar visų gurmanų pasmerktą berlynietišką nesąmonę – kario padaže plaukiojančią dešrą? Nes apsauga jums įsinešti nieko neleis. Jei turėsite kuprinę – neįleis jūsų visai. Jei planavote ten eiti su vaikais – geriau pamirškite, kol neprisiartinote, nes jie nuo tokios masės žmonių tuoj pat pavargs, užsimanys brangių karuselių, ledų ir viso kito šventinio šlamšto, kuris kvepia, mirga ir veda tėvus iš proto. Ir visa tai tik dėl prieš pat vidurnaktį pakoncertuosiančios praeityje garsios grupės ir brangių fejerverkų Branderburgo vartų fone? Užpernai didžiausia žvaigždė buvo Pet shop boys, pernai – Davidas Hasselhofas, o šiemet atvažiuoja kadaise gražių berniukų grupė “Caught in Act”. Tiesa, fejerverkai verti dėmesio, bet žinot, kad iš kitos pusės vartų bus dar daugybė tūkstančių žmonių šiaip atėjusių į juos paspoksoti.


Galima Naujuosius sutikti viename iš tūkstančių vakarėlius organizuojančių klubų – nuo mažų iki prabangių, kur sumokėję pusę šimto eurų už vakarą galėsite pilti į save kiek tik norite gėrimų. Gal bus žymūs didžėjai, gal bus įdomesni papuošimai, keistai persirengę žmonės, bet šiaip ar taip vakarėliai bus per brangūs ir perpildyti žmonėmis.


Na gerai, jei turite labai daug pinigų, galite eiti į Operą, į koncertą, į spalvotą miuziklą Friedrichspalace. Arba į gerą restoraną su keturių patiekalų šventine vakariene. Jų pasiūla Berlyne taip pat milžiniška.


Galima naujuosius tiesiog sutikti mieste – gatvės juk pilnos žmonių. Fejerverkai iš daug kur matomi, plius kiekviena gatvė šaudo savuosius. Jei pakliūsite į Kroicbergą ar Wedingą, bus neįmanoma praeiti gatvėmis dėl turkiukų paauglių pristatytų fejerverkų barikadų. Paskui grumdysitės metro, kad kaip nors pervažiuoti iš vieno taško į kitą. Tai kas, kad transportas kursuoja visą naktį, į vagonus tiesiog sunku įlipti.


Na gerai, užeisite į barą už kampo išgerti kokteilio ir sušilti. Būsite apimti euforijos, kad štai, galite sau leisti naujuosius sutikti Europos megapolyje. Nors lygiai taip pat sėkmingai būtumėte galėję Naujuosius sutikti Vilniuje. Negi ten trūksta žmonių gatvėse ar per mažai fejerverkų? Nėra kur brangiai pavalgyti ar paklausyti muzikos? Negausite kokteilio mieste? Nerasite vietos pašokti?


O Berlynas – puikus pasirinkimas visais kitais metų laikais ir visomis kitomis progomis. Berlynas - visada šventė, čia visad vyksta geri vakarėliai, groja geri didžėjai, verda kultūrinis ir kulinarinis gyvenimas, tai kam į jį grūstis tada, kai jis perpildytas? Na, nebent turite draugų, kurie nusives į nepamirštamus privačius ar uždarus vakarėlius. Bet juose net pamiršite fotografuoti ir neturėsite ką parodyti kolegoms..